Strona korzysta z plików cookies.

Dowiedz się więcej
Włącz tryb kontrastowy

Kolekcja poświęcona Otto Axerowi

Otto Axer to jeden z najciekawszych polskich scenografów, a także malarz, grafik, ilustrator. Do Teatru Polskiego został zaangażowany przez Leona Schillera w 1949 roku. Stworzył tu scenografie do ponad czterdziestu spektakli. Sprawdzał się w bardzo różnorodnym repertuarze od adaptacji „Laki” Prusa po inscenizację „Noc iguany” Tennessee Williamsa.

 

W cyklu #SkarbyArchiwum prezentujemy na platformie edukacyjnej Teatru Polskiego w Warszawie kolekcję poświęconą Axerowi – m.in. projekty do „Borysa Godunowa” Puszkina, „Derby w pałacu” Jarosława Abramowa-Newerly’ego, „Wesołych kumoszek z Windsoru” Szekspira. Warto je zobaczyć, by przekonać się jak wszechstronnym scenografem był Otto Axer i jak estetyka jego projektów zmieniała się wraz ze zmianą charakteru inscenizacji.

 

Warto też obejrzeć wystawę „Malarski teatr Ottona Axera” w Muzeum Teatralnym w Warszawie, na której prezentowane będą obrazy olejne i rysunki oraz projekty scenograficzne Axera i kostiumy ze zbiorów Muzeum. Wystawa czynna będzie od 20 marca do 30 czerwca w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Polecamy!

Wesołe kumoszki z Windsoru, William Shakespeare, reż. Maciej Zenon Bordowicz (1971)

Wesołe kumoszki z Windsoru, William Shakespeare, reż. Maciej Zenon Bordowicz (1971)

                                    Zobacz kolekcję Otto Axer >>