Warsztaty stacjonarne dla instruktorek i instruktorów | X Festiwal Teatrów Młodzieżowych na Mazowszu “Między nami”
Festiwal Teatrów Młodzieżowych na Mazowszu to organizowany od ponad 10 lat konkurs dla młodzieżowych grup teatralnych działających na terenie województwa mazowieckiego. Zadaniem festiwalowym jest przygotowanie spektakli w oparciu o zaproponowaną listę inspiracji. Z nadesłanych zgłoszeń komisja artystyczna wybierze pięć przedstawień, które zostaną zagrane na Dużej Scenie Teatru Polskiego w Warszawie. Grupy teatralne, a także instruktorzy, otrzymają nagrody finansowe i rzeczowe.
W ramach programu dla instruktorów zainteresowanych udziałem w Festiwalu przygotowaliśmy warsztaty inspiracyjne podczas których instruktorzy i instruktorki grup będą mogły wzbogacić swój warsztat, poznać różne metody pracy z grupami, pobudzić kreatywność i spędzić czas z uczestnikami Festiwalu z całego Mazowsza.
Warsztaty stacjonarne #1
temat: Jak pracować partycypacyjne bazując na tekstach literackich?
prowadzi: Dorota Ogrodzka
Istotą warsztatu jest partycypacyjny model pracy teatralnej, który zakłada dzielenie się decyzyjnością i odpowiedzialnością za proces twórczy między prowadzącym a uczestnikami. Jak oddać sprawczość grupie bazując na gotowym tekście? Uczestnicy poznają metody i ćwiczenia angażujące grupy młodzieżowe do poszukiwania własnych sensów, interpretacji i odczytań, sprzyjające wyłonieniu się autentycznego, wielogłosowego przekazu.
termin: 23 lutego 11:00 - 16:00
miejsce: Sale prób Teatru Polskiego w Warszawie, ul. Kazimierza Karasia 2
wstęp: Bezpłatny, po wypełnieniu formularza https://forms.gle/UaPrEVpKvnqvfdna8
liczba miejsc: 16
Zgłoszenia przyjmujemy do 10 lutego lub do wyczerpania miejsc.
Dorota Ogrodzka - artystka społeczna, reżyserka i dramaturżka, pedagożka teatru, badaczka i trenerka. Od 8 lat współprowadzi Stowarzyszenie Pedagogów Teatru, z którym realizuje projekty artywistyczne i artystyczno-społeczne. Jest jedną ze współorganizatorek Slot Art Festival. Współpracuje z wieloma teatrami i instytucjami kultury w Polsce i w Europie
Warsztaty stacjonarne #2
temat: Muzyczny lab
prowadzi: Radosław Kaliski
MUZYCZNY LAB jest przestrzenią swobodnej ekspresji i wspólnego tworzenia przy pomocy dźwięków (instrumentów) i wyobraźni. Spotkanie jest otwarte dla wszystkich, bez względu na poziom umiejętności muzycznych. Nie trzeba znać nut ani umieć grać na żadnym instrumencie – wystarczy gotowość do odkrywania nowych brzmień i tworzenia razem z innymi. Wspólne wykonywanie improwizacji dźwiękowych opartych na swobodzie ekspresji, zabawie dźwiękowej ale też wzajemna uważność i współtworzenie dają uczestnikom bardzo dużą satysfakcję. Duży zbiór różnorodnych instrumentów umożliwia każdemu wyrażenie siebie. Warsztat będzie wzbogacony o moduł samodzielnego tworzenia instrumentów i instrukcje jak stworzyć warstwę muzyczną spektaklu w grupie teatralnej.
termin: 30 marca 11:00 - 16:00
miejsce: Sale prób Teatru Polskiego w Warszawie, ul. Kazimierza Karasia 2
wstęp: Bezpłatny, po wypełnieniu formularza https://forms.gle/YiE63sVBD35oUpgH7
liczba miejsc: 16
Zgłoszenia przyjmujemy do 10 lutego lub do wyczerpania miejsc.
Radosław Kaliski - aktor, reżyser, performer, trener umiejętności miękkich. Ukończył Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku (Warszawska Akademia Teatralna). Prowadzi warsztaty pedagogiczno-teatralne z wieloma grupami: osobami zagrożonymi wykluczeniem, osobami uzależnionymi, młodzieżą, dorosłymi. Członkiem Stowarzyszenia Pedagogów Teatru i aktywnym uczestnikiem wielu projektów tej organizacji. Działam również w nurcie Teatru Forum we współpracy z Fundacją Drama Way. Reżyser, twórcą i realizator artystycznych warsztatów rozwojowych oraz warsztatów wystąpień publicznych dla biznesu. Współpracuje m.in. z TR Warszawa, Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę”, Teatrem Ochoty, Fundacją Obserwatorium i in.
Warsztaty prowadzone są w ramach promocji X Festiwalu Teatrów Młodzieżowych na Mazowszu "Między nami" oraz działalności statutowej Teatru. Organizatorami Festiwalu są wspólnie Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.
Więcej informacji o festiwalu: