Strona korzysta z plików cookies.

Dowiedz się więcej
Włącz tryb kontrastowy
Grupa stojących aktorów na scenie. W tle scenografia z drzew i fasady budynku. Po lewej stronie stół i krzesła. Po prawej stronie aktor na wózku inwalidzkim.
5.0 1 ocena
Drukuj

Wujaszek Wania

reż. Iwan Wyrypajew
autor: Antoni Czechow

Zerknij do programu teatralnego

Jak oceniasz opracowanie graficzne programu? W jakim sensie odnosi się ono do tematyki i atmosfery obejrzanego przedstawienia? Który z zamieszczonych tekstów najlepiej, Twoim zdaniem, wprowadza w kontekst historyczny przedstawienia, a który otwiera na możliwe związki ze współczesnymi pytaniami? Przyjrzyj się zdjęciom. Czy wszystkie prezentują twarze i postaci aktorów, których można było podziwiać w przedstawieniu? Na czym polega zjawisko dublury w teatrze?

Tradycja teatralna

W polskim teatrze Wujaszek Wania należy do kanonu repertuarowego i od ponad stu lat zajmuje ważne miejsce na teatralnych afiszach, poczynając od roku 1906 (niespełna 10 lat od powstania tekstu!), kiedy to w Krakowie i we Lwowie dramat ten doczekał się pierwszych wystawień w języku polskim. Wśród wielu przedstawień należy wymienić te, które były dziełem wybitnych polskich reżyserów teatralnych, a z Wujaszkiem Wanią mierzyli się i Jerzy Jarocki (dwukrotnie we Wrocławiu) i Jerzy Grotowski na początku swojej kariery teatralnej, pracując ze swoimi profesorami z krakowskiej szkoły teatralnej na deskach Starego Teatru w Krakowie, wreszcie Kazimierz Dejmek w warszawskim teatrze Ateneum (co ciekawe, było to jego pierwsze przedstawienie po zdjęciu z afisza słynnych Dziadów Adama Mickiewicza i pozbawieniu dyrekcji Teatru Narodowego, tytułową postać Wujaszka Wani grał zresztą Gustaw Holoubek) czy Jerzy Grzegorzewski w stołecznym Teatrze Studio z wybitnymi kreacjami Zbigniewa Zamachowskiego, Wojciecha Malajkata i Joanny Trzepiecińskiej.

W Teatrze Telewizji również powstały dwa wybitne przedstawienia (można je odnaleźć w internecie), pierwsze w reżyserii Aleksandra Bardiniego z 1980 roku i kolejne w reżyserii Kazimierza Kutza z roku 1995.

W 2009 roku w Teatrze Polskim miała miejsce premiera innej wersji inscenizacyjnej Wujaszka Wani, w odmiennej obsadzie złożonej z ówczesnego zespołu Teatru Polskiego, w reżyserii innego wybitnego reżysera rosyjskiego – Wieniamina Filsztyńskiego. Spektakl trwał ponad cztery godziny. Na widowni obecnego przedstawienia może zasiadać wielu widzów pamiętających poprzednią realizację, którzy mogą porównać obie, tak różne, inscenizacje rosyjskich reżyserów.

Autor opracowania: Michał Mizera

Zobacz także

3 x Mrożek Trzech aktorów przy biurku

3 x Mrożek

reż. Piotr Cyrwus, Jerzy Schejbal, Szymon Kuśmider
autor Sławomir Mrożek

Zobacz
Antygona

Antygona

reż. reż. Piotr Kurzawa
autor Sofokles

Zobacz
Charków! Charków!

Charków! Charków!

reż. Svitlana Oleshko
autor Serhij Żadan

Zobacz
Czekoladki dla Prezesa

Czekoladki dla Prezesa

reż. Ewa Domańska, Ewa Makomaska
autor Sławomir Mrożek

Zobacz