Antygona
reż. reż. Piotr Kurzawa
autor: Sofokles
Antygona doczekała się wielu interpretacji i komentarzy. Tekst był punktem wyjścia do zadawania podstawowych pytań egzystencjalnych o moralne prawo sprzeciwu, o strategie oporu, bierność i aktywność wobec prawa, współistnienie porządku religijnego i prawnego, indywidualnego i wspólnotowego, państwowego i rodzinnego.
W ostatnich dekadach powstało wiele opracowań „Antygony” autorstwa feministycznych badaczek, które zwracają uwagę na fakt, iż obie siostry na dwa różne sposoby przeciwstawiają się patriarchalnej władzy, poszukując dla siebie, w męskocentrycznym świecie przestrzeni ekspresji, wolności i realizacji swoich wartości.
W niektórych interpretacjach „Antygona” jest tez traktowana jako zapowiedź zmian obyczajowych w obszarze rodziny, obyczajowości oraz nieposłuszeństwa obywatelskiego.
Słowniczek
Patriarchat - system społeczny, w którym władza i przywileje przynależą mężczyźnom. Słowem tym określa się również współcześnie układ, który pozwala mężczyznom pełnić zwierzchnictwo i nadrzędną rolę w różnych sytuacjach społecznych, a także w życiu rodzinnym, oraz czerpać korzyści wynikające z płci.
Odczytanie feministyczne - we współczesnej kulturze coraz częściej pojawiają się odczytania, które zwracają uwagę na konkretny aspekt danego dzieła, wydobywając wątki i tematy, świadczące o możliwości potraktowania danego tekstu jako głosu w określonej sprawie społecznej, niezależnie od intencji autora. Odczytanie feministyczne, to taka interpretacja danego tekstu, która zwraca uwagę na sprawy kobiet i innych grup mniejszościowych, pozbawionych przywilejów. W feministycznych interpretacjach badacze i badaczki a także czytelnicy i czytelniczki często upominają się o prawa i interes bohaterek, zastanawiają się nad ich emocjami, perspektywą i udziałem w fabule. Takie odczytanie pozwala także zadać pytania tekstowi, na nowo wydobyć z niego niewidoczne dotąd sensy
O czym warto pomyśleć? Na co zwrócić uwagę?
1. Czy wyobrażasz sobie inną adaptację „Antygony"?
2. Które wątki, tematy byłyby dla Ciebie ciekawe, gdybyś miał/ miała wcielić się w rolę osoby przygotowującej adaptację dramaturgiczną lub osoby reżyserującej?
3. Jakie współczesne zdarzenia, sytuacje, sprawy mogłyby zostać opowiedziane za pomocą tekstu "Antygony" lub wybranych scen?
Zobacz także
3 x Mrożek
reż. Piotr Cyrwus, Jerzy Schejbal, Szymon Kuśmider
autor Sławomir Mrożek
Czekając na dzień
reż. Anna Skuratowicz
autor Patrycja Mikłasz-Pisula, Anna Skuratowicz