Czekając na dzień
reż. Anna Skuratowicz
autor: Patrycja Mikłasz-Pisula, Anna Skuratowicz
Motyw Holokaustu nieustannie powraca – w literaturze, w filmie, w teatrze.
Teksty kultury o zagładzie to nie tylko upamiętnienie i hołd oddany ofiarom. Mogą one inspirować do działania i walki z nietolerancją oraz upominania się o prawa człowieka. Pokazują, jak ważne jest budowanie społeczeństwa opartego na wartościach szacunku, równości i tolerancji.
Zastanów się nad:
- tematem pamięci i postpamięci
- znaczeniem i celem różnych form upamiętniania ofiar Holokaustu
- tym, jak można żyć po zagładzie i dlaczego tak wiele ofiar milczy
- traumami wojennymi i sposobami ich przepracowania
- aktualnymi zagrożeniami i wyzwaniami związanymi z brakiem akceptacji różnorodności oraz nietolerancją na tle narodowościowym i religijnym
- innymi przykładami dzienników, pamiętników, dzieł dokumentalnych, fabularnych, wspomnieniowych z czasów II wojny światowej
Kontekst
Kontrowersyjny i oryginalny komiks „Maus”, który został uhonorowany prestiżową Nagrodą Pulitzera w 1992 roku. Art Spiegelman przedstawił w nim historię życia swojego ojca, więźnia Auschwitz, Władysława Szpigelmana. Wszystkie narodowości w komiksie są ukazane jako zwierzęta: Żydzi jako myszy, Niemcy jako koty, a Polacy jako świnie. To kolejna próba przedstawienia Holokaustu z punktu widzenia jednostki, która musi ukrywać się po śmietnikach, aby uniknąć śmierci. Młode małżeństwo za wszelką cenę próbuje przetrwać w obozie i nie dać się rozdzielić.
Słowniczek
adaptacja – parafraza, zabieg literacki polegający na przekształceniu utworu literackiego na potrzeby określonej grupy odbiorców, w przypadku teatru na przeniesieniu na scenę utworu niedramatycznego (poetyckiego lub prozatorskiego). Adaptacja filmowa lub telewizyjna to inaczej ekranizacja.
Holocaust – zagłada, zwłaszcza prześladowanie i zagłada Żydów europejskich przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. Termin wywodzi się od greckiego słowa ,,holókauston” oznaczającego ofiarę całopalenia. W języku hebrajskim jego odpowiednikiem jest ,,Szoa” (z ang. ,,Shoah”) – ,,całkowita zagłada”.
postpamięć - pamięć potomków generacji, która doznała ciężkich przeżyć; pamięć drugiego
Zobacz także
3 x Mrożek
reż. Piotr Cyrwus, Jerzy Schejbal, Szymon Kuśmider
autor Sławomir Mrożek