Don Juan
reż. Piotr Kurzawa
autor: Molier
Przedstawienie ma charakter jubileuszowy, jego premiera odbyła się w roku 400 rocznicy urodzin autora i dokładnie w dzień 109 rocznicy otwarcia Teatru Polskiego (od niedawna noszącego imię swojego założyciela Arnolda Szyfmana). To coroczna tradycja tej sceny, by dzień 29 stycznia uświetniać nową premierą.
praca z programem teatralnym
1. Porównaj dwa pierwsze teksty Barbary Czerskiej oraz Michała Mizery. Co je łączy, a co różni? Jak widzą autorzy postać Sganarela?
2. Zerknij na zdjęcia zamieszczone w programie. Które sceny zapamiętałeś z przedstawienia? A których fotografii nie potrafisz skojarzyć z konkretnymi momentami spektaklu?
3. Poszukaj informacji na temat autorów kolejnych tekstów, czyli Tomasza Łubieńskiego oraz Bohdana Korzeniewskiego. Kim są, kim byli?
4. Jakie przesłanie niesie okładka programu? Jak je rozumiesz?
tradycja teatralna
Don Juan należy do najczęściej wystawianych tekstów Moliera w Polsce, sięgali po niego wybitni reżyserzy teatralni, m.in.:
w 1955 roku – Bohdan Korzeniewski w Teatrze Nowym w Łodzi, po raz pierwszy w swoim tłumaczeniu (z Gustawem Lutkiewiczem i Jackiem Woszczerowiczem)
w 1962 roku – Bohdan Korzeniewski w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie (z Markiem Walczewski w tytułowej roli)
w 1964 roku – ten sam Korzeniewski w Teatrze Telewizji (z Gustawem Holoubkiem)
w 1965 roku – Adam Hanuszkiewicz w Teatrze Powszechnym (sam zagrał tytułową rolę, postać Sganarela odtwarzał Gustaw Lutkiewicz)
w 1968 roku – Tadeusz Byrski w Teatrze Współczesnym w Szczecinie (z Andrzejem Kopieczyńskim)
w 1968 roku – Lidia Zamkow w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie
w 1969 roku – Piotr Paradowski w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (z Krzysztofem Kalczyńskim w tytułowej roli oraz Henrykiem Bistą jako Sganarelem)
w 1970 roku – Jerzy Krasowski w Teatrze Polskim we Wrocławiu (z Witoldem Pyrkoszem jako Sganarelem)
w 1974 roku – Zygmunt Hübner w Teatrze Telewizji (z Janem Englertem w tytułowej roli oraz Wojciechem Pszoniakiem jako Sganarelem)
w 1986 roku – Jan Kulczyński w Teatrze Dramatycznym w Warszawie (z samymi aktorkami w obsadzie, m.in. z Ryszardą Hanin jako Sganarelem)
w 1996 roku – Leszek Wosiewicz w Teatrze Telewizji (z Andrzejem Sewerynem w tytułowej roli oraz Zbigniewem Zamachowskim w roli Sganarela)
w 1996 roku – Jerzy Grzegorzewski w Teatrze Studio (z Jerzym Radziwiłowiczem i jego tłumaczeniu oraz Janem Peszkiem w roli Sganarela)
W 1950 roku Bohdan Korzeniewski wystawił Don Juana w Teatrze Polskim z Janem Kreczmarem jako Don Juanem i Jackiem Woszczerowiczem w roli Sganarela. Siedem lat później powrócił do tego przedstawienia w naszym teatrze, ze Stanisławem Jasiukiewiczem i Mariuszem Dmochowskim w dublurze w roli Don Juana. Z kolei w 2001 roku swoją interpretację tego dramatu w Teatrze Polskim dał jego ówczesny dyrektor – Jarosław Kilian. Piotr Adamczyk zagrał wtedy rolę tytułową, a Wiesław Michnikowski wystąpił w roli Pana Niedzieli.
Autor opracowania: Michał Mizera
Zobacz także
3 x Mrożek
reż. Piotr Cyrwus, Jerzy Schejbal, Szymon Kuśmider
autor Sławomir Mrożek