Mały Książę
reż. Konrad Dworakowski
autor: Antoine de Saint-Exupéry
Zajrzyj do programu
- Co składa się na zawartość programu teatralnego?
- Jaki związek z obejrzanym przedstawieniem ma opracowanie graficzne programu? Przyjrzyj się okładce. Jak ubrany jest tytułowy bohater? Co trzyma w dłoniach? Dlaczego? Jakie może być dosłowne znaczenie tego rekwizytu, a jakie metaforyczne?
- Odpowiedz na pytania zamieszczone w programie!
Tradycja teatralna
Mały Książę, mimo że nie jest przecież oryginalną sztuką teatralną, doczekał się wielu teatralnych adaptacji. W polskim teatrze dramatycznym, w ciągu ostatnich prawie siedemdziesięciu lat odbyło się ich ponad sześćdziesiąt! Statystycznie rzecz ujmując, niemal co roku któryś teatr w Polsce sięga po te niezwykłą opowieść! Teatralne dzieje tego tekstu rozpoczyna u nas spektakl Teatru Telewizji w reżyserii Jerzego Gruzy (emisja 26 maja 1958 roku). Rolę Małego Księcia kreował wówczas Bronisław Pawlik, później znany z wybitnych kreacji w teatrze i filmie. Teatralnymi specjalistami od tego tekstu stali się między innymi aktorka i reżyserka Magda Teresa Wójcik oraz Cezary Domagała, którzy wystawiali go kilkanaście razy w różnych teatrach. W 1995 roku w Teatrze Telewizji pojawiła się współczesna inscenizacja w reżyserii Natalii Korynckiej-Gruz z Mariuszem Bonaszewskim w łączonej roli Mężczyzny-Małego Księcia.
Słowniczek
adaptacja – parafraza, zabieg literacki polegający na przekształceniu utworu literackiego na potrzeby określonej grupy odbiorców, w przypadku teatru na przeniesieniu na scenę utworu niedramatycznego (poetyckiego lub prozatorskiego. Adaptacja filmowa lub telewizyjna to inaczej ekranizacja.
intertekstualność – strategia konstruowania wypowiedzi artystycznej polegająca na szeregu nawiązań czy aluzji do innych tekstów, nie tylko literackich (także malarstwa, muzyki, kina), z którymi dane dzieło wchodzi w specyficzny związek (dialog, polemikę, podobne przesłanie).
Autor opracowania: Michał Mizera
Zobacz także
3 x Mrożek
reż. Piotr Cyrwus, Jerzy Schejbal, Szymon Kuśmider
autor Sławomir Mrożek