Strona korzysta z plików cookies.

Dowiedz się więcej
Włącz tryb kontrastowy
5.0 1 ocena
Drukuj

Mały Książę

reż. Konrad Dworakowski
autor: Antoine de Saint-Exupéry

Zajrzyj do programu

  1. Co składa się na zawartość programu teatralnego?
  2. Jaki związek z obejrzanym przedstawieniem ma opracowanie graficzne programu? Przyjrzyj się okładce. Jak ubrany jest tytułowy bohater? Co trzyma w dłoniach? Dlaczego? Jakie może być dosłowne znaczenie tego rekwizytu, a jakie metaforyczne?
  3. Odpowiedz na pytania zamieszczone w programie!

Tradycja teatralna

Mały Książę, mimo że nie jest przecież oryginalną sztuką teatralną, doczekał się wielu teatralnych adaptacji. W polskim teatrze dramatycznym, w ciągu ostatnich prawie siedemdziesięciu lat odbyło się ich ponad sześćdziesiąt! Statystycznie rzecz ujmując, niemal co roku któryś teatr w Polsce sięga po te niezwykłą opowieść! Teatralne dzieje tego tekstu rozpoczyna u nas spektakl Teatru Telewizji w reżyserii Jerzego Gruzy (emisja 26 maja 1958 roku). Rolę Małego Księcia kreował wówczas Bronisław Pawlik, później znany z wybitnych kreacji w teatrze i filmie. Teatralnymi specjalistami od tego tekstu stali się między innymi aktorka i reżyserka Magda Teresa Wójcik oraz Cezary Domagała, którzy wystawiali go kilkanaście razy w różnych teatrach. W 1995 roku w Teatrze Telewizji pojawiła się współczesna inscenizacja w reżyserii Natalii Korynckiej-Gruz z Mariuszem Bonaszewskim w łączonej roli Mężczyzny-Małego Księcia.

Słowniczek

adaptacja – parafraza, zabieg literacki polegający na przekształceniu utworu literackiego na potrzeby określonej grupy odbiorców, w przypadku teatru na przeniesieniu na scenę utworu niedramatycznego (poetyckiego lub prozatorskiego. Adaptacja filmowa lub telewizyjna to inaczej ekranizacja.

intertekstualność  strategia konstruowania wypowiedzi artystycznej polegająca na szeregu nawiązań czy aluzji do innych tekstów, nie tylko literackich (także malarstwa, muzyki, kina), z którymi dane dzieło wchodzi w specyficzny związek (dialog, polemikę, podobne przesłanie).

Autor opracowania: Michał Mizera

Zobacz także

3 x Mrożek Trzech aktorów przy biurku

3 x Mrożek

reż. Piotr Cyrwus, Jerzy Schejbal, Szymon Kuśmider
autor Sławomir Mrożek

Zobacz
Antygona

Antygona

reż. reż. Piotr Kurzawa
autor Sofokles

Zobacz
Awantura w Chioggi

Awantura w Chioggi

reż. Edward Wojtaszek
autor Carlo Goldoni

Zobacz
Charków! Charków!

Charków! Charków!

reż. Svitlana Oleshko
autor Serhij Żadan

Zobacz