
Przygody Koziołka Matołka
reż. Maksymilian Rogacki
autor: Kornel Makuszyński, Marian Walentynowicz
Przygody Koziołka Matołka Kornela Makuszyńskiego (tekst) i Mariana Walentynowicza (ilustracje) to bodaj najsłynniejszy – obok Tytusa, Romka i A’Tomka Henryka Jerzego Chmielewskiego – polski komiks, jeden z pierwszych w tym gatunku. Od razu stał się ukochaną lekturą kilku pokoleń polskich dzieci (i nie tylko!), a Koziołek Matołek jednym z głównych bohaterów polskiej literatury, a przynajmniej jednym z najbardziej popularnych! Sukces tej serii okazał się niebywały. Kolejne księgi przygód Koziołka Matołka ukazywały się w pierwszej połowie lat 30. XX wieku nakładem warszawskiego wydawnictwa Gebethner i Wolff. Każdemu czterowierszowi napisanemu przez Kornela Makuszyńskiego towarzyszyła ilustracja Mariana Walentynowicza. Do dziś, mimo zmienności gustów i mód, mimo zmienności rankingów bohaterów dziecięcej wyobraźni, Koziołek Matołek pozostał jedną z najbardziej rozpoznawalnych bajkowych postaci.
Kornel Makuszyński (1884-1953) był polskim pisarzem, poetą i publicystą, w dwudziestoleciu międzywojennym należał do najbardziej poczytnych polskich autorów. Mimo że nie była to jedyna forma jego twórczej i różnorodnej działalności, zasłynął przede wszystkim jako autor utworów dla dzieci i młodzieży, zwłaszcza nieśmiertelnych powieści Awantura o Basię, Szaleństwa panny Ewy czy Szatan z siódmej klasy. Marian Walentynowicz (1896-1967) był przede wszystkim rysownikiem i architektem (ale także pisarzem!), jednym z pierwszych twórców komiksu w Polsce. W czasie II wojny światowej pełnił funkcję korespondenta wojennego przy armii gen. Stanisława Maczka. Obaj stali się twórcami kultowego komiksu opowiadającego o przygodach Koziołka Matołka.
Przedstawienie w Teatrze Polskim wyreżyserował Maksymilian Rogacki.
Reżyser
Maksymilian Rogacki (ur. 1983) – aktor Teatru Polskiego od 2007 roku, w 2006 roku ukończył Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W tym samym roku w warszawskim Teatrze Powszechnym debiutował w spektaklu Jan Gabriel Borkman Henryka Ibsena w reż. Zbigniewa Zapasiewicza. Współpracował także z warszawskimi teatrami Kwadrat i Capitol. W ostatnich latach w Teatrze Polskim zagrał główne role w Podróżach Guliwera Jonathana Swifta, Szkoda, że jest nierządnicą Johna Forda, Zabawie Sławomira Mrożka oraz Mężu i żonie Aleksandra Fredry. Wyreżyserował także przedstawienie Trzy wysokie kobiety wg dramatu Edwarda Albee’ego. Pełnił funkcję Przewodniczącego Komisji Zakładowej ZZAP przy Teatrze Polskim w Warszawie w latach 2012–2016, a od 2017 roku jest Przewodniczącym Zarządu Głównego Związku Zawodowego Aktorów Polskich. W 2024 roku został finalistą Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida przyznawanej przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Opinia reżysera
Koziołek nie był ulubionym bohaterem lektur mojego dzieciństwa. Oczywiście pamiętałem rysunki Walentynowicza i rymowany tekst Makuszyńskiego, ale tak naprawdę bliżej poznaliśmy się z Koziołkiem dopiero, kiedy czytałem te komiksy z moją córką. I tak, przy kolejnych lekturach, odkrywałem to, czego jako dziecko nie dostrzegałem, a zacząłem rozumieć jako dorosły. Dzieci kusi komiksowa forma, mnogość przygód, tempo wydarzeń, barwnie przedstawiony świat, wreszcie - poczucie humoru, z jakim to jest napisane. Dorośli natomiast, jak się okazuje, mogą odnaleźć w tej historii mądrą, uniwersalną opowieść o dojrzewaniu do dorosłości.
klasy 1 - 3 klasy 4 - 6 Koziołek Matołek jest od początku obecny w polskiej kulturze i życiu codziennym. Przedstawienia o słynnym Koziołku były wystawiane w licznych teatrach. Jego fanką była babka Rozalia z serialu Świat według Kiepskich. W 1971 roku wszystkie części przygód z Koziołkiem Matołkiem, w wersji muzycznej, wydano na dwóch płytach gramofonowych. Z kolei Dziwne przygody Koziołka Matołka to serial animowany, który wyprodukowano w Studiu Miniatur Filmowych w Warszawie w latach 1969-1971. Stworzono 26 około 10-minutowych odcinków. Cieszył się dużą popularnością w PRL-u i był emitowany w TVP. Planowany w 2008 roku pełnometrażowy film o przygodach Koziołka Matołka, dotąd nie powstał. Dużą popularnością, zwłaszcza wśród dzieci, cieszył się projekt „Koziołek Matołek” autorstwa Pawła Althamera, łączący sztukę współczesną z ikoną polskiej kultury dziecięcej. Artysta, znany z eksperymentów i społecznych działań, używa wizerunku Koziołka w rzeźbach i performansach, w tym podczas akcji na terenie Stoczni Gdańskiej, podkreślając znaczenie wspólnoty i podróży w poszukiwaniu siebie
Kornel Makuszyński, Marian Walentynowicz "Przygody Koziołka Matołka", reż. Maksymilian Rogacki, premiera 03.03.2023O czym myśleć? Na co zwrócić uwagę?
ciekawostka
Zobacz także
3 x Mrożek
reż. Piotr Cyrwus, Jerzy Schejbal, Szymon Kuśmider
autor Sławomir Mrożek
Czekoladki dla Prezesa
reż. Ewa Domańska, Ewa Makomaska
autor Sławomir Mrożek