
Przygody Koziołka Matołka
reż. Maksymilian Rogacki
autor: Kornel Makuszyński, Marian Walentynowicz
Zajrzyj do programu
- Obejrzyj projekty kostiumów dla aktorów grających w przedstawieniu!
- Jak rozumiesz zdanie Adama Kiliana „Radość życia wystrugać nawet z patyka” (przywoływane w programie w wypowiedzi Dominika Łosia)?
- Jakie pomysły pojawiały się u aktorów w trakcie przygotowań do premiery?
Tradycja teatralna
Na początku lat 60. ubiegłego wieku historię Koziołka Matołka wystawiał w polskim teatrze Jan Dorman, najpierw na scenie bielskiej „Banialuki”, potem w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie. Będziński spektakl odniósł sukces także międzynarodowy – zapraszano go na festiwale do Jugosławii czy Szwecji. Wspaniałym osiągnięciem Dormana było wciągniecie do akcji niezaplanowanych reakcji dziecięcej widowni, której reakcji stawały się częścią scenicznej gry. To było bardzo nowoczesne myślenie o teatrze i roli publiczności!
słowniczek
klasy 1 - 3 scenografia – wszystko, co znajduje się na scenie w teatrze i tworzy miejsce, w którym dzieje się historia. Mogą to być dekoracje, meble, przedmioty i światła, które pomagają widzom wyobrazić sobie, gdzie dzieje się akcja spektaklu. klasy 4 - 6 metafora – to specyficzny związek wyrazów (związek frazeologiczny), w którym zestawione wyrazy tracą swoje podstawowe, dosłowne znaczenie, a zyskują nowe, metaforyczne, czyli przenośne znaczenie. Metafora wykorzystuje podobieństwo cech, skojarzeń lub wrażeń. Bywa utożsamiana z porównaniem, niesłusznie, bowiem każde porównanie jest metaforą, ale nie każda metafora – porównaniem.
teatr w teatrze – typ strategii dramaturgicznej polegający na wprowadzeniu do akcji dramatu lub przedstawienia teatralnego innego utworu dramatycznego (przedstawienia). Zabieg taki prowadzi do podwojenia rzeczywistości scenicznej. W efekcie w jednej scenie mamy dwa teatry (prawdziwy i ten odgrywany w świecie przedstawionym przez bohaterów „naszej” sztuki) oraz dwie widownie (prawdziwą, czyli nas oraz tą złożoną z postaci scenicznych).
Zobacz także
3 x Mrożek
reż. Piotr Cyrwus, Jerzy Schejbal, Szymon Kuśmider
autor Sławomir Mrożek
Czekoladki dla Prezesa
reż. Ewa Domańska, Ewa Makomaska
autor Sławomir Mrożek