
Przygody Koziołka Matołka
reż. Maksymilian Rogacki
autor: Kornel Makuszyński, Marian Walentynowicz
Spektakl właśnie się zakończył. Brawurowa gra aktorów przez godzinę czarowała nas kolejnymi pomysłami. Aktorzy, cyrkowcy i prestidigitatorzy z Kompanii Orbitujących Znakomitych Artystów, w skrócie KOZA, towarzyszyli kolejnym niesamowitym przygodom Koziołka Matołka, wcielając się w napotykane przez niego postaci (przypomina to nieco strukturę i pomysł Pinokia Carla Collodiego, czyżby więc przygody Koziołka Matołka były polską odpowiedzią na wojaże tego słynnego na całym świecie drewnianego chłopca? W obu przypadkach kluczowy jest przecież motyw wędrówki i samopoznania!). Z jakimi emocjami i myślami pozostawia nas historia tego arcypolskiego, nieprzypadkowo ubranego w biało-czerwony kostium, bohatera? Czy prezentuje on może typowe arcypolskie cechy? Matołek, jak to koziołek, jest przede wszystkim uparty i zawzięty. Ale to przecież… matołek! Niewiele się uczy, a w finale w zasadzie ponosi porażkę (jak większość polskich bohaterów literackich). Chyba nie można przecież powiedzieć, że nasz sympatyczny Koziołek Matołek staje się „mądry po szkodzie”! Skoro jedyny jego wniosek na koniec to fakt, że:
Sto dwadzieścia miał tych przygód,
Czasem wielką poniósł szkodę,
Lecz ocalił cenne życie
I ocalił piękną brodę
recenzja 1: Co myślisz o tej opinii?
Urzekła mnie scenografia Diany Marszałek – dowód na istnienie teatralnej wyobraźni, działającej na zasadzie umowności, symbolu i zabawy. Jednym z najpiękniejszych rekwizytów była skromna walizka z namalowanym po jednej stronie słońcem, a po drugiej księżycem – kiedy aktor robił pełen obrót, unosząc walizkę nad głową, mijał dzień i noc. Podobnie zaznaczano inne metamorfozy np. drogowskazy (z napisem „Pacanów”) przyłożone do głów aktorek symulowały zajęcze uszy, klamerki do bielizny były igłami jeża, długi szalik – trąbą słonia, a duża skrzynia w kolorowe romby stanowiła wehikuł wielofunkcyjny. Nie można zapomnieć o wybornej personifikacji Nowego Jorku – posągowy Maksymilian Rogacki chodził na szczudłach, w koronie Statuy Wolności na głowie, i pytał: ,,Hau du ju du?”.
Kamila Łapicka, Czarodziejski teatr Koza, blog Z teatru, http://zteatru.pl/2023/03/27/czarodziejski-teatr-koza/ [dostęp 23.12.2023]
recenzja 2: Co myślisz o tej opinii?
Wszyscy aktorzy mają tu okazję do solówek. Przewodzi im jako zapowiadacz Dominik Łoś, fenomenalny w scenie konkursu zjadania trawy jako pokonany Indianin. Reżyser Maksymilian Rogacki dwoi i troi się na scenie, także na szczudłach, a pozostali członkowie trupy nie ustają skupiać na sobie uwagi w licznych przebierankach i błyskotliwych dialogach. Wszystko to podporządkowane wyobraźni dziecka, które uwielbia grać rozmaite role, wciąż je zmieniać, porzucać i niemal zatracać się w zabawie. Najmłodsi widzowie przeżywają spotkanie z sympatycznym, uroczo pobekującym Matołkiem, kibicują mu, pomagają i nagradzają rzęsistymi oklaskami. Idealny spektakl nie tylko dla nich, ale i dla rodziców i dziadków, którzy też będą mieli niejeden powód do beztroskiego uśmiechu.
Tomasz Miłkowski, Teatr myśli o najmłodszych, „Dziennik Trybuna” nr 60/2023
Pytania otwarte
klasy 1 - 3
- Kim jest Koziołek Matołek?
- Gdzie Koziołek Matołek podróżuje w poszukiwaniu Pacanowa
- Dlaczego Pacanów jest ważny dla Koziołka Matołka?
- Jakie ciekawe postacie spotkał Koziołek podczas swoich przygód?
- Czy Koziołek Matołek miał jakieś specjalne umiejętności?
- Jak Koziołek radzi sobie w trudnych sytuacjach?
- Czy Koziołek Matołek w końcu znalazł Pacanów?
- Co podobało Ci się najbardziej w przygodach Koziołka Matołka?
- Jak wyglądała scenografia w spektaklu?
- Czy chciałbyś przeżyć podobne przygody jak Koziołek Matołek? Dlaczego?
klasy 4 - 6
- Dlaczego Koziołek ma na nazwisko Matołek?
- Dlaczego Koziołek Matołek został wysłany do Pacanowa? Co miało się tam wydarzyć?
- W jaki sposób Koziołek Matołek symbolizuje podróż i odkrywanie świata?
- Jakie cechy charakteru Koziołka pomogły mu w pokonywaniu trudności?
- W jaki sposób spektakl przedstawiał różnorodne miejsca, które odwiedza Koziołek? Jaką rolę odgrywała w tym scenografia i kostiumy?
- Jakie wartości lub przesłanie można wyciągnąć z przygód Koziołka Matołka? Jak można je zastosować w codziennym życiu?
- Jak Koziołek Matołek zmieniał się podczas swoich przygód? Czy czegoś się nauczył?
- Co spektakl mówi o sile marzeń i wytrwałości w dążeniu do celu?
- Jak muzyka i dźwięki użyte w spektaklu wpływały na atmosferę opowieści?
- Czy sposób, w jaki Koziołek Matołek spotykał różne postacie, miał wpływ na jego podróż? Jakie były ich role?
- Jakie elementy humoru w spektaklu najbardziej przykuły Twoją uwagę i dlaczego?
Zobacz także
3 x Mrożek
reż. Piotr Cyrwus, Jerzy Schejbal, Szymon Kuśmider
autor Sławomir Mrożek
Czekoladki dla Prezesa
reż. Ewa Domańska, Ewa Makomaska
autor Sławomir Mrożek